Amasra davası başladı

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocağında 43 madencinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili dava başladı.

8’İ TUTUKLU 23 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVA

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklardan 4’ü, olası kastla öldürme suçundan bin 80 yıla kadar, 4’ü tutuklu 19 sanık ise bilinçli taksirle öldürme suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Duruşma öncesinde, madenci yakınlarının aileleriyle birlikte, partiler ve sivil toplum kuruluşları Bartın Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, madende gerçekleşen patlamanın göz göre göre geldiğine vurgu yapıldı ve “Kaza değil, katliam” denildi.

Duruşma, madenci aileleri, avukatları ve sanıklar ile avukatlarının adliye koridorunda Amasra davası için oluşturulan salona girmesiyle başladı. Sanıklar duruşma salonuna getirildikten sonra izleyici kısmında bulunan madenci aileleri tepki gösterdi. Madenci ailelerinden bazıları sanıklara “Katiller” diyerek bağırdı.

Duruşmayı, CHP Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir