Biden’dan Al Sani ve Sisi’ye teşekkür, Netanyahu’ya uyarı

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Biden, Netanyahu ile görüşmesinde, İsrail ve Hamas arasındaki esir takası anlaşmasından memnun olduğunu dile getirdi. Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması konusunu ele alan Biden, ayrıca Batı Şeria’da sükunetin korunmasının önemine dikkati çekti.

Başkan Biden, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile yaptığı telefon görüşmesinde de Mısır’ın esir takası anlaşmasına varılmasındaki çabalarından ötürü teşekkür etti. ABD’nin hiçbir şekilde Filistinlilerin Gazze’den ya da Batı Şeria’dan zorla yerlerinden çıkarılmasına izin vermeyeceğini belirten Biden, Gazze’nin kuşatılmasına ya da Gazze sınırlarının yeniden çizilmesine de müsaade etmeyeceğini ifade etti. İki lider, ayrıca Gazze’ye daha fazla insani yardım ulaştırılması konusunda mutabık kaldı.

Katar Emiri’yle görüşmesinde Biden, Gazze’de geçici insani ateşkesin sağlanması için gösterdiği çabadan ve buradaki rolünden dolayı Katar Emiri’ne teşekkür etti. Katar Emiri’nin Orta Doğu’da istikrar ve barışın güçlenmesi için olumlu ve etkin rolünün önemine dikkati çeken Biden, Doha’nın İsrail ile Hamas arasında ara buluculuk çabalarını takdirle karşıladığını belirtti. Katar Emiri Şeyh Temim de ülkesinin, Gazze Şeridi’nde sivillerin himayesi, akan kanın durdurulması ve gerginliğin düşürülmesi için çaba göstermeye devam edeceğini bildirdi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir