Dikkat: TRON Kurucusu, ‘Efsane Airdrop’ Duyurusu Yaptı!

TRON kurucusu Justin Sun’dan önemli bir açıklama geldi. Sun, geçtiğimiz günlerde borsasında yaşanan hack sonucu kayıp yaşayan kullanıcılara seslendi. Kurucu, bu kullanıcıları desteklemek adına “efsanevi bir airdrop” başlatacağına dair söz verdi. İşte detaylar…

TRON kurucusu, airdrop sözü verdi

  HTX (eskiden Huobi Global olarak bilinen), Justin Sun’ın küresel danışmanlığını yaptığı bir borsaydı. Ancak 22 Kasım’da hacker saldırısına uğradı. O sırada Sun, para çekme ve yatırma işlemlerini askıya aldıklarını açıklamıştı.  Borsa, kayıpların tamamıyla telafi edileceğine dair açıklama yapmıştı. Tron (TRX) kurucusu Çinli kripto para kralı Justin Sun, şaşırtıcı bir şekilde, merkezi borsalar Poloniex ve HTX’e yapılan son hacker saldırılarından etkilenen kullanıcıları desteklemek için ‘efsanevi bir airdrop’ başlatma sözü verdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, geçtiğimiz haftalarda ayrı ayrı gerçekleşen saldırılar toplamda en az 238 milyon dolara ulaşan önemli kayıplara yol açtı.

X (eski adıyla Twitter) üzerinden bir açıklama yapan Sun, saldırılardan etkilenen kullanıcılardan özür diledi ve varlıklarının güvenliği konusunda onlara güvence vermeye çalıştı. Sun’ın açıklamasında, saldırılardan etkilenen kullanıcıları telafi etme taahhüdü de yer aldı. “HTX ve Poloniex para yatırma ve çekme işlemlerini açmaya yaklaştıkça, varlıkları olan kullanıcılar için efsanevi bir airdrop başlatacağız. HTX ve Poloniex’e yapılan hacker saldırılarından etkilenen kullanıcılardan en derin özürlerimi sunarım. Zararı karşılayacağız. Tüm varlıklar güvende,” dedi.

Airdrop’ların önemi nedir?

Merkezi olmayan finans alanında yaygın bir uygulama olan Airdrop’lar, merkezi borsalar alanında nadir görülen bir durumdur. Sun’ın duyurusu, Poloniex ve HTX’e yapılan saldırılarda zarara uğrayan kullanıcılara rahatlama sağlamayı amaçlayan geleneksel uygulamalardan bir sapma olarak öne çıkıyor. Sun, Poloniex kullanıcılarına borsanın saldırıdan sonraki bir saat içinde etkilenen fonları tamamen geri ödeyeceğine dair güvence vermeye devam etti. Bu kayıpların Poloniex’in işletme gelirleri tarafından karşılanabileceğini öne sürdü. Beklenmedik bir hamleyle Sun, Poloniex saldırganına %5 beyaz şapka ödülü ve yasal sonuçlarla karşılaşmadan önce teklifi değerlendirmeleri için yedi günlük bir süre vererek halka açık bir teklifte de bulundu.

Ayrı olarak, 22 Kasım’da HTX ve ilişkili çapraz zincir altyapısı Heco Bridge eşzamanlı saldırılarla karşı karşıya kaldı. Verilere göre, Heco Bridge yaklaşık 87 milyon dolar zarara uğrarken, HTX’in cüzdanları toplam 26 milyon dolar zarara uğradı ve bu da toplam 113 milyon dolarlık bir kayıpla sonuçlandı. HTX, saldırı sırasında cüzdanlarının 30 milyon dolarının risk altında olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx