Döviz yatırımcısı dikkat! Euro’da yeni tarihi zirve! Dolar 31’e koşuyor: Dolar ve Euro ne kadar oldu? 8 Şubat 2024 döviz fiyatları…

Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon raporu bugün 10.30’da açıklanacak. Piyasalar TCMB’nin enflasyon tahminlerinde sınırlı bir yukarı yönlü revizyon yapmasını bekliyor. Enflasyon tahminleri yanı sıra para ve kur politikası, rezerv gelişimi, KKM ve TL likidite konularındaki mesajlar da yakından takip edilecek.

Dolar TL, Eylül 2023’ten beri devam eden kademeli yükseliş trendini sürdürerek 30.6’nın hemen üzerinde, tarihi zirvesine yakın güne başladı. Bu verilere göre TL, ocak ayında dolar karşısında yüzde 2.7 değer kaybetti. Yılbaşından beri TL’nin dolar karşısındaki kaybı ise yüzde 3.5 oldu. Euro TL Foreks piyasalarda 33.11 ile rekor tazeledi.

TCMB bugün 14.30’da haftalık para banka, döviz rezervi ve menkul kıymet hareketleri verilerini de açıklayacak.

Bankacıların hesaplamalarına göre geçen hafta TCMB brüt rezervinin yaklaşık 1.5 milyar dolar azalışla 135.5 milyar dolara gerileyecek. Net rezervin ise geçen hafta yaklaşık 2.5 milyar dolar azalışla 28 milyar dolara, swap hariç net rezervin ise 1 milyar dolar azalışla eksi 44.5 milyar dolara gerileyeceğini gösteriyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçmişte TCMB başkanlarını faiz artışı kararları nedeniyle görevden aldığı için piyasalar haftasonu TCMB’de yaşnan başkanlık değişimini sorguladı ancak bu kısa sürdü. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları başta olmak üzere, başkanlık değişiminin ekonomi politikalarında anlamlı bir değişim getirmeyeceği konusunda piyasa kısa sürede hemfikir oldu.

Ancak yine de ocak ayına ilişkin enflasyon verileri ve başkanlık değişimi ardından yılın ilk raporunu daha da yakından izlenmeye başladı. Bu toplantıda Karahan kamuoyu karşısına başkan olarak ilk kez çıkacak. Yatırımcılar ayrıca yüksek enflasyonun para politikasına yeni bir etki yaratıp yaratmayacağını ve tahmin revizyonlarını da takip edecek.

“PARASAL SIKILIĞI KORUMAKTA KARARLIYIZ”

Hafta sonunda atanan Karahan, ilk açıklamasında, dezenflasyonda kararlılık mesajı vererek “Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız” dedi. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ettiklerini belirten Karahan enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya “kesinlikle” izin vermeyeceğini söyledi.

Merkez Bankası üç ay önceki enflasyon raporunda TÜFE’nin 2024 yılı sonunda orta noktası yüzde 36 olmak üzere yüzde 30 ile yüzde 42 aralığında gerçekleşeceği; 2025 yılı sonunda ise yüzde 14 seviyesine gerileyeceği ve orta vadede yüzde 5 hedefine yakınsayarak istikrar kazanacağını öngörmüştü. TÜFE için yıl sonu piyasa tahminleri yüzde 45’e yakın.

Bir bankanın Hazine işlemcisi, “Genel beklenti Mayıs ayında enflasyonun yüzde 75’in biraz üzerinde zirve yaptıktan sonra yüzde 45’e doğru gerileyeceği yönünde. Dolayısıyla TCMB’den yüzde 36 tahmininde sınırlı da olsa bir yukarı revizyon görmeyi bekliyoruz” dedi ve ekledi:

“Bu kapsamda raporda tahminlerdeki yukarı revizyonlar, para politikası, kur politası, rezerv, likidite, kur korumalı mevduat gibi konulardaki ana mesajları yakından takip edeceğiz.”

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ekonomi yönetiminin geçici olarak nitelendirdiği etkilerle Ocak’ta aylık yüzde 6.7 ile belirgin bir artış gösterirken piyasa yıllık yüzde 64.86 seviyesindeki enflasyonun yeni faiz artışı ya da faizlerin daha uzun süre yüksek tutulması gibi etki yaratıp yaratmayacağını izleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir