Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Merak Edilen Aile Hayatı ve Özel Yaşantısı

Türk siyasetçilerini resmi açıklamalardan uzak özel hayatlarında nasıl biri olduklarını araştırmaya koyulduk. Söylemleri ile sık sık gündemi meşgul eden Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aile hayatı da merak edilenler arasında. Gelin, birlikte Davutoğlu’nun özel hayatı hakkında bilinmeyenlere bir göz atalım…

Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959 tarihinde Taşkent, Konya’da Duran ve Memnune çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi.

Davutoğlu’nun 1 erkek, 5 de kız kardeşi var. İsimleri Meymune, Ayşe, Mustafa, Hatice, Fahrünnisa, Perihan…

Annesi Memnune Hanım, Konya’dan İstanbul’a gelmeden önce Davutoğlu henüz 4 yaşındayken vefat etti.

Babası Mehmet Bey ise çocukları ile baş başa kalmış bir baba olarak hayatlarını mücadele içinde geçirmek zorunda kalmıştı. Kasabada nakliye işleri ve kunduracılık ile uzun süre uğraştı.

Babası bir zaman sonra yeniden evlendi. Sefure Hanım, Davutoğlu ile üvey annelikten çok daha samimi bir bağ kurdu.

Memnune hanımın ölümü ev ahalisi tarafından hiç unutulmadı. Hatta Sefure Hanım, Memnune Hanım’ın hayallerini gerçekleştirmek için Davutoğlu’nun doktor olmasını istedi.

Ancak baba Mehmet Bey ise oğlunun işletme okumasını istiyordu. Çünkü ilerde işlerini ona devretmeyi hayal ediyordu. Ancak işler pek de onların düşündüğü gibi olmadı.

Kısa bir süre içinde İstanbul’a göç ettiler ve Fatih’e taşındılar. Davutoğlu’nun hayatına yön çizdiği yer de burası oldu.

İstanbul Erkek Lisesi’nde okuyan Davutoğlu, daha o dönemlerden tarihsel ve kültürel araştırmalara dalmıştı. Alman kültürüyle iç içe bir eğitim gören okul arkadaşlarına nazaran onun yurt dışına çıkmak gibi bir hayali pek olmamış.

Almanya’da okumayı kendi kültürüne yabancılaşma olarak gördüğünü ifade eden Davutoğlu, Fen bölümü mezunu olmasına rağmen yüksek öğreniminde sosyal bilimlere geçerek bilim insanı olmayı hedefliyordu.

Bilim insanı olma yolunda hedeflerini sırasıyla gerçekleştirirken tez araştırması için gitmek üzere olduğu Malezya yıllarında, Jinekolog olan Sare hanım ile hayatını birleştirdi.

Bu evlilikten önce iki kızı Sefure ve Meymune dünyaya geldi. Davutoğlu, kızlarına annelerinin ismini veren kişinin anneleri Sare hanım olduğunu belirtiyor.

1990’ın ilk aylarında iki kızı ve eşi Sare Hanım ile Malezya’ya gittiler. Kuala Lumpur’da, Çin mahallesinde bir ev tutup yerleştiler.

Sonraları çiftin Hacer ve Mehmet adında iki çocuğu daha oluyor.

Halen İstanbul’da kendi muayenehanesinde çalışan Sare Hanım, Davutoğlu’nun hayallerini ve hedeflerini daima desteklediğini belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kız kardeşi Vesile İlden’in dostu olan Sare Davutoğlu, Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın da doktoru ve daha önce doğumunu yaptırdığı biliniyor.

Davutoğlu ile evlilikleri hakkında Sare Hanım, “Yıllardır İstanbul Bahçelievler’de, aynı evde oturuyoruz ama çok az uğrayabiliyor evine. Çocuklar da zaman zaman buna sitem ediyor” diyor.

Davutoğlu aynı zamanda bir dede…

Bir kızının evliliğinden ve diğer kızı Sefure Özokur’un Ülker Grubunun kurucusu Sabri Ülker’in torunu Ahmet Özokur ile eski evliliğinden ikişer torunu var.

Davutoğlu’nun aile hayatını bu kadar yakından ilk kez gördük!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir