Google’ın yapay zeka destekli trafik ışıkları, şimdi de Dünya’ya yayılıyor

Google’ın, trafik ışıklarında duran araçların neden olduğu sokak düzeyindeki kirliliğe çözüm bulmanın yeni bir yolu olarak Yeşil Işık Projesi’ni (Green Light) ilk kez piyasaya sürmesinden bu yana iki yıl geçti. Salı günü düzenlenen Sürdürülebilirlik ‘23 etkinliğinde bu programın ilk bulgularından bazıları tartışıldı ve program için yeni bir genişleme dalgası duyuruldu.

Yeşil Işık, belirli bir ışıkta mevcut trafik sıkışıklığının miktarını ve orada duran araçların ortalama bekleme sürelerini hesaplamak için Harita verilerini tarayarak makine öğrenimi sistemlerini kullanıyor. Bu bilgi daha sonra söz konusu kavşaktaki trafik zamanlamasını otonom bir şekilde optimize edebilen, gereksiz bekleme sürelerini ve araçların bu noktalarda yapması gereken frenleme ve hızlanma miktarını azaltabilen yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılıyor. Bunların tamamı Google’ın ortaklarının karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar bir gigaton kadar azaltmalarına yardımcı olma hedefinin bir parçası olarak sunuluyor.

Program ilk olarak 2021’de duyurulduğunda, İsrail Ulusal Karayolları Şirketi ortaklığıyla İsrail’de yalnızca dört kavşakta pilot teste tabi tutulmuş ve Google, bu testler sırasında “yakıt ve kavşak gecikme süresinde yüzde 10 ila 20 azalma” gözlemlediğini bildirmişti. Pilot program daha sonrasında büyüyerek, aralarında Brezilya’dan Rio de Janeiro, İngiltere’den Manchester ve Endonezya’dan Jakarta’nın da bulunduğu dünya çapında bir düzine ortak şehre yayıldı.

Google’ın Jeo Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Yael Maguire, gazetecilere verdiği demeçte “bugün bunu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz… 2024’te daha fazla şehre ölçeklendirmeyi planlıyoruz” dedi ve devam etti: “İlk sayılar, duraklarda yüzde 30’luk bir azalma elde etme potansiyelimiz olduğunu gösteriyor. Yeşil ışığın, şehirler için alternatif seçeneklere göre daha ölçeklenebilir ve uygun maliyetli olmasından dolayı benzersiz olduğuna inanıyoruz. İdeal durumda şehirler, yayılan yeşil ışık ‘dalgaları’ oluşturmak için modelleri mahalle bloklarından oluşan ızgaralar boyunca yerleştirecektir.

Maguire, “yapay zeka önerilerimiz mevcut altyapı ve trafik sistemleriyle çalışıyor” diyerek açıklamasına devam etti: “Şehir mühendisleri etkiyi izleyebiliyor ve sonuçları birkaç hafta içinde görebiliyor.

Ayrıca Maguire, Manchester testinde emisyon seviyelerinde iyileşmeler görüldüğünü ve hava kalitesinin yüzde 18’e kadar arttığını da belirtti. Şirket, Haritalar yönlendirmesinin emisyonları azaltmadaki etkinliğini de överken, Maguire bunun 2,4 milyon metrik tondan fazla karbon emisyonunun önlenmesine yardımcı olduğunu, bunun da yaklaşık 500.000 yakıtla çalışan arabanın bir yıl boyunca yollardan çekilmesine eşdeğer olduğunu” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir