Güney Afrika, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırısını kınadı

CAPE Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınayarak tepki gösterdi.

Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığından (DIRCO) yapılan açıklamada, İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere saldırmasından endişe duyulduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Güney Afrika, İsrail hükümetinin ibadet edenlere yönelik bu şiddet eylemlerini kınıyor ve sükunetin sağlanması ve güçlerin Mescid-i Aksa’dan çekilmesi çağrısında bulunuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Mescid-i Aksa’da ibadet eden Müslümanlara karşı uygulanan şiddetin kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, bu eylemlerin, Kudüs ve kutsal yerleri ile ilgili uluslararası kabul görmüş statükoyu tehdit ettiği belirtildi.

Açıklamada, İsrail’in “işgalci güç” olarak tanımlanarak, Güney Afrika hükümetinin Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerinin önlenmesi için her türlü çabayı göstermeye hazır olduğu ifade edildi.

Güney Afrika, uluslararası arenada Filistin’in en büyük destekçilerinden biri olarak öne çıkıyor.

İsrail güçleri, 5 Nisan’da sahur vaktinde Aksa’ya düzenlediği baskın sırasında, Kıble Mescidi’ne sığınanlara şiddet kullanarak müdahale edip kutsal mabedi “savaş alanına” çevirmişti.

Baskınlarda, 450’den fazla Filistinli gözaltına alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir