Meral Danış Beştaş Kimdir? HDP’li Meral Danış Beştaş Nereli, Ne İş Yapıyor?

Gündemin öne çıkan isimlerinden bir tanesi de Meral Danış Beştaş oldu. Seçim çalışmaları gereği Erzurum’a giden HDP’li Meral Danış Beştaş geçirdiği trafik kazası sonucu hastaneye kaldırıldı. Beştaş’ın sağlık durumu ve kim olduğu merak edildi. Peki Meral Danış Beştaş kimdir? Yaptığı açıklamalarla sıkça gündem olan Meral Danış Beştaş ne iş yapıyor, nereli?

Detayları görelim…

Siyaset dünyasının en tanınan isimlerinden biri olan Meral Danış Beştaş gündemin öne çıkan isimleri arasında yer aldı.

Yaptığı açıklamalar, söylediği sözlerle sıkça dikkat çeken Beştaş, Erzurum’un Karayazı ilçesinde trafik kazası geçirdi.

Meral Danış Beştaş’ın Sağlık Durumu Nasıl?

Meral Danış Beştaş, şoförü Mehmet Vefa ve ismi öğrenilemeyen parti yöneticisinin de içerisinde bulunduğu araçla trafik kazası geçirdi. Seçim çalışmaları kapsamında gittiği Erzurum’un Karayazı ilçesinde kazaya geçiren Beştaş sıkıştığı araç içinden itfaiye ekiplerince çıkarıldı. Karayazı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ve tedavi altına alınan Beştaş’ın bilincinin açık olduğu ve hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

Meral Danış Beştaş Kimdir?

5 Nisan 1967 tarihinde Mardin’in Mazıdağı ilçesinde dünyaya geldi. 1990 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Beştaş, Diyarbakır Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık yaptı. Hukukçu ve politikacı olan Beştaş, baro yönetiminde de görev aldı. Kadın hakları ve insan hakları alanlarında uzmanlaşan siyasetçi AİHM’e götürülen hak ihlalleri davalarında avukatlık yaptı. 

Beştaş, aile içi şiddet konusunda Türkiye’nin mahkûm edildiği ilk davan olan Opuz davasında başvurucu avukatı olarak görev yaptı.

AİHM, Meral Danış Beştaş, 6 Kasım 1993 tarihinde avukat eşi Mesut Beştaş ile birlikte gözaltına alınmasının ardından 25 gün boyunca jandarmanın elinde işkenceye maruz kaldığına, Türkiye’deki adli makamların Beştaş ve diğer başvuranların kötü muamele iddialarını soruşturmada başarısız olduğuna ve gözaltı süresince özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Kobani Olayları neticesinde HDP Merkez Yürütme Kurulu hakkında açılan soruşturmayla birlikte 30 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınan Beştaş ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı. 22 Nisan 2017 tarihinde görülen ilk duruşmanın ardından tahliye edildi.

Meral Danış Beştaş Ne İş Yapıyor?

Avukat ve siyasetçi olan Meral Danış Beştaş HDP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir