NASA on binlerce insanı uzaya götürecek!

NASA, misyonlarını dünyanın dört bir yanındaki uzay meraklıları ile paylaşıyor. Uzay ajansı özellikle de bilim konularına ilgi duyan genç nesille iletişim kurmak istiyor. NASA bunun için on binlerce uzay meraklısını evrenin gizemiyle tanıştırmak için onları uzaya götürüyor. Fiilen olmasa da Ay yolculuğuna isim gönderebilirsiniz. İşte detaylar…

Siz de NASA ile birlikte Ay yolculuğuna isim yazdırabilirsiniz!

NASA, uzun bir aranın ardından Ay Misyonları’na yeniden başladı. Ayrıca uzay ajansının uzay meraklıları için de bir sürprizi var. Bu tarihi yolculuğa eşlik etmenize fırsat tanıyor. Elbette bunun için astronot olmanıza gerek yok. NASA fiilen olmasa da isimlerinizi Ay yolculuğuna çıkaracak.

İsminizi NASA’nın VIPER göreviyle Ay’a gönderebilirsiniz. VIPER görevi, uzay ajansının ilk robotik ay gezicisini içeriyor. NASA, VIPER (Kutup Keşif Gezicisini Araştıran Uçucu Maddeler) bu yılın sonlarında fırlatacak. Bu ilk robotik Ay gezicisini Ay’ın güney kutbunu keşfedecek.

Ay’ın güney kutbu su buzunun varlığını araştıran bilim adamlarının büyük ilgisini çekiyor. İlk robotik ay gezicisi kalıcı olarak gölgede kalan bazı alanları araştıracak. Ay’da bulunan su buzunun varlığı bilim inanları için oldukça önemli. Çünkü bu önemli kaynak eninde sonunda Ay’da ve ayrıca Mars’ta insanoğlunun keşiflerini sürdürmek için toplanabilir. Hatta en yakın komşumuzdan fırlatılacak roketlere güç sağlamak için yakıt üretmek üzere işlenebilir.

VIPER misyonunun 100 gün sürmesi bekleniyor. Bu süre zarfında robotik gezici, krater kenarları üzerinden birkaç mil yol alacak. Ardından kalıcı olarak gölgelenen kraterlere doğru gidecek. Ayrıca farklı türdeki ay topraklarını ve ortamlarını örnekleyecek.

Şimdiye kadar 13.000’den fazla kişi adını Ay’a göndermek için kaydoldu. İsminizi NASA’nın VIPER misyonuyla birlikte Ay’ a göndermek istiyorsanız yapmanız gereken adımlar oldukça basit. Aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • NASA’nın web sayfasına gidin.
  • Kasım 2024’te yapılması planlanan VIPER misyonunun lansmanını işaretleyin
  • VIPER Misyonu için düzenlenen lansman için biniş kartına adınızı ve PIN kodunuzu girmeniz yeterli olacaktır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir