Stratejistler ve Analistler Altın Fiyatları İçin Rotayı Belirledi!

Altın fiyatları işlem haftası boyunca bir ileri bir geri gidip geldi. Bu süreçte kritik 2.000 dolar seviyesinin hemen altında tereddüt belirtileri gösterdi. Bununla birlikte jeopolitik gerilim destek bulmasını sağlıyor. Stratejistler ve analistler altının bundan sonraki hamlesini değerlendiriyor.

Commerzbank: Altın fiyatları yakında 2.000 dolara ulaşabilir

Altın güvenli liman olarak önemli ölçüde talep görüyor. Commerzbank stratejistleri, Fed’in kararının altını çok fazla etkilemesini beklemiyor. Bu bağlamda stratejistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Orta Doğu’daki gergin durum göz önüne alındığında, altın fiyatları yakın gelecekte 2.000 dolar seviyesine bile ulaşabilir. Altın bu ortamda talep görmeye devam edecektir. Yani Fed’in kararının altını çok fazla etkilemesi olası değil.

Altın ABD GSYİH’sinin gücünü geride bırakıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, haftanın ilk yarısındaki gerilemesinden sonra toparlandı. Sarı metal yeniden 1.980 doların üzerinde işlem görüyor. Commerzbank ekonomistlerine göre altın güçlü ABD GSYİH verilerine meydan okuyor. Bu doğrultuda ekonomistler, şu açıklamayı yapıyor:

ABD’nin üçüncü çeyrek GSYH verilerinin beklenenden daha güçlü çıkması, ABD ekonomisinin çoğu kişinin tahmin ettiğinden çok daha dirençli olduğunun bir göstergesi olmasına rağmen altın üzerinde sadece kısa süreli bir baskı yaratabildi. Özellikle güçlü talebin devam etmesi, Fed’in enflasyonun daha da zayıflamasını sağlamak için kilit faiz oranını daha da yükseltme olasılığını artırıyor. Bu risk başlı başına altın için şu anda sınırlı bir yukarı yönlü potansiyele işaret ediyor. Öte yandan, Orta Doğu’daki çatışmaların tırmanma riski hala mevcut. Bu durum son zamanlarda fiyatların daha da yükselmesine neden oldu.

HSBC: İklim değişikliğinin altın fiyatları üzerinde etkisi var!

HSBC analistlerine göre, iklim değişikliğinin etkisi altın için “güvenli liman” talebini tetikleyebilir. Analistler, iklim değişikliğinin altın üzerinde diğer jeopolitik olaylara benzer bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde izah ediyorlar:

İklim değişikliğinin etkilerinin dünya genelinde ekonomik, finansal, siyasi ve hatta sosyal aksaklıklara yol açması ve bunun da altın için ‘güvenli liman’ talebini tetiklemesi muhtemel. Altın madenciliği karbon yoğunluğu en yüksek madencilik faaliyetlerinden biri. Bununla birlikte, yüksek değeri, çıkarılan miktarın azlığı ve altının döngüselliği toplam yaşam boyu emisyonlarını diğer metallerin altına çekerek hikayesini daha olumlu hale getiriyor.

Altın fiyatları dar bir aralıkta konsolide oluyor

Arap ülkeleri bombardımanı kınamayı devam ediyor. Ancak İsrail, Gazze’ye en büyük kara saldırısını gece saatlerinde gerçekleştirdi. Güvenli liman altın fiyatları, savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana yaklaşık %8 artış kaydetti. New York merkezli bağımsız metal tüccarı Tai Wong, gelişmelerini etkisi için şu yorumu yapıyor:

Piyasa Orta Doğu’da bir yangın çıkmasından son derece endişe duymaya devam ederken, altın son dönemdeki kazançlarının neredeyse tamamını elinde tutarak çok dar bir aralıkta konsolide oluyor.

Altın için ek güvenli liman alımı olasılığı var!

Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. Yatırımcılar Fed’in faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalini %98 olarak görüyor. TD Securities emtia stratejisti Daniel GhaliWye göre, Orta Doğu’daki çatışmada bir tırmanma olursa, ek güvenli liman alımı olasılığı var. Ayrıca analist, altın yatırımcılarının ABD Hazine tahvillerinin görünümünü de izleyeceğini belirtiyor. Ghali ayrıca, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Bizim görüşümüze göre Fed büyük olasılıkla sıkılaştırma kampanyasına son verecek. Bu zaten altın piyasasında fiyatlanıyor.

Teknik görünüm: Altın fiyatları 2.000 doların kapısına dayandı

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik resmini yorumluyor. Altın 2.000 dolar seviyesini tehdit etmeye devam ederken hafta boyunca bir ileri bir geri gitti. Elbette 2.000 dolar seviyesi, büyük, yuvarlak, psikolojik olarak önemli bir rakam. Ayrıca, geçmişte önemli miktarda direnç gördüğümüz bir alan. Bu nedenle çok fazla gürültülü davranış göreceğiniz bir seviye. Bununla birlikte, mum çubuğu gibi bir tür çekiç oluşturmaya çalışıyormuşuz gibi görünüyor. Bu yüzden şimdi soru, daha yüksek fiyatlandırmaya yol açıp açmayacağı veya bir “hang man” olup olmayacağı.

Eğer mum çubuğunun dibinin altına inersek, o zaman 1.950 dolar seviyesi hedefe girer. Bundan sonra, altın fiyatları için 50 Haftalık EMA var. Yukarı tarafta, 2.050 dolar seviyesini büyük bir direnç bariyeri olarak 2.075 dolar seviyesi takip ediyor. … Piyasa birkaç haftayı havada yükselmekle geçirdi. Bu nedenle bir süre yatay gitmemiz belli bir anlam ifade ediyor. Bu nedenle bu genel çevrede dalgalı bir konsolidasyon görmek beni hiç şaşırtmaz. Volatilite muhtemelen bu noktada daha da kötüleşecektir. Bu yüzden, pozisyon boyutlarınız bu noktada çok önemli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir