Tron Mucidi Bitcoin ETF Açıklaması Yaptı! Güney Kore ‘Hayır’ Dedi!

SEC, sonunda pes etti ve 11 ETF başvurusuna aynı anda onayı verdi. Tron kurucusu Justin Sun, Bitcoin ETF onayının ardından piyasanın geleceğine ilişkin tahminlerini açıkladı. Diğer tarafta FSC yetkilileri, Güney Kore kripto arenasının kapılarını Bitcoin ETF’ya kapattı.

Tron mucidi: Bu trend durdurulamaz!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) nihayet spot Bitcoin ETF başvurularını onayladı. Bu haber, kripto analistleri ve piyasa liderleri arasında iyimserliğe yol açtı. Tron kurucusu Justin Sun da konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Sun, ABD’de Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının kripto para birimleri trendinin durdurulamaz olduğunu gösterdiğini belirtti. Ayrıca Sun, yakın gelecekte Asya ve Çin pazarlarının da bu kazançlı fırsatı kucaklayacağını ileri sürdü. Böylece, Bitcoin’in sonunda dünyanın sekiz milyar insanına ulaşacağını iddia etti.

Uzun zamandır beklenen onayın ardından Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde %4,7 artış gösterdi. Bununla birlikte, piyasa gözlemcileri Bitcoin için potansiyel bir ralli öngörüyor. Dolayısıyla, BTC konusunda gelecekte yükseliş eğilimlerini sürdürüyorlar. Örneğin, analist Michaël Vande Poppe, Bitcoin’in mevcut piyasa döngüsünde 300.000 ila 600.000 dolardan bahsediyor.

Güney Kore Bitcoin ETF ürünlerine neden karşı?

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), ABD’deki spot Bitcoin ETF‘lerinin onaylanmasına rağmen Kripto ETF yasağı konusunda sağlam bir duruş sergiledi. FSC yetkilileri, ABD’deki gelişmelerin kendi düzenleyici ortamlarında önemli olmadığını belirttiler. Ayrıca, ABD ETF onayının Güney Kore kripto düzenlemelerinde hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini vurguladılar.

Güney Kore FSC, yasadışı fon çıkışları, kara para aklama ve potansiyel spekülatif kayıplarla ilgili devam eden endişelerini dile getirdi. Yetkililer, bu faktörlerin 2017 Aralık’ta finansal kurumların kriptoya yatırım yapmasını yasaklayan kararın hafifletilmemesine katkıda bulunduğunu söylediler. Bu gerçekten de ülkedeki Bitcoin ETF ürünlerinin ortaya çıkmasını önleyecek. Bir FSC yetkilisi, SEC’in bile Spot BTC ETF başvurularını ‘isteksizce’ onayladığını belirtti.

Bitcoin ETF yarışı tam gaz devam ediyor!

Aralarında BlackRock, Grayscale ve Fidelity gibi finans devlerinin de bulunduğu yaklaşık bir düzine şirket spot Bitcoin ETF’lerinin kurulması için yarışıyordu. Onayın ardından, bu şirketler yatırımcılara uygulamayı planladıkları ücretleri açıkladılar ve bazı durumlarda ayarladılar. Bu gelişme, firmalar yatırımcıları çekmek için çabalarken ortaya çıkan rekabet ortamının altını çiziyor.

Onaylanan spot ETF’ler daha önce izin verilen Bitcoin vadeli işlem ETF’lerinden farklı. Bu durumun önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü birincisi gerçek Bitcoin tutarken, ikincisi BTC ile bağlantılı türev sözleşmeleri içeriyor. ABD SEC’in onayı, yıllarca süren gecikmeler ve spot Bitcoin ETF’lerini başlatmaya yönelik çok sayıda girişimin tamamen reddedildiği bir yolculukta bir kilometre taşına işaret ediyor. ABD’nin bu çığır açan adımı atmasıyla birlikte kripto para dünyası gelişirken, sektör katılımcıları özellikle Asya ve Çin piyasalarında Justin Sun’ın kripto paraların küresel çapta benimseneceğine dair öngörüsünü yineleyerek gelecekteki gelişmeleri izliyor. Spot BTC ETF’lerine yeşil ışık yakılması, pazarın büyümesi ve benimsenmesi için yeni olanaklar yaratıyor. Böylece, Bitcoin’i dünya çapında daha da geniş bir kitleye ulaştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir