Turizmciler heyecanlı: Kruvaziyer beklentisi

Yunan adalarına bir haftalık vize muafiyetini değerlendiren Miray İnternational CEO’su Vedat Uğurlu pandemi öncesi rakamların yeniden yakalanacağını söyledi.

Uğurlu şöyle konuştu:

“Pandemi öncesinde vizesiz olarak yapılan ( Kuşadası ve Çeşme çıkışlı) Yunan adaları gemi turlarında gemimizle yılda 25.000 Türk misafir ağırlarken, vize zorunluluğu nedeniyle, 2022 ve 2023 yıllarında bu sayı 5.000 in altına gerilemiştir. Yunan hükümetinin Türk vatandaşlarına, 10 adaya girişte, bir haftalık kapıda vize uygulamasına başlanacağını yönündeki açıklaması, bu yeni sene yine pandemi öncesindeki rakamlara ulaşabileceğimize işaret etmektedir. 2022 ve 2023 yıllarında, Yurtdışı pazarda gösterdiğimi etkili tanıtım faaliyetlerimizle , Türk misafirlerimizden doğan boşluğu, Atina çıkışlı seferler düzenleyerek Latin Amerikalı, Uzakdoğulu, Amerikalı, Alman ve Yunan misafirlerle doldurmayı başardık. Verdiğimiz kaliteli hizmetin karşılığı olarak da bu pazarlardaki rezervasyonlarımız 2024 yılı için %32 artış sağlayarak, toplam gemi kapasitemizin %74’üne ulaşmıştır. Buna ilave olarak, yeniden hayata geçirilen kapıda vize uygulamasıyla, Türk misafirlerimizle tekrar buluşma heyecanını yaşıyor, iki toplum arasında bir kültür ve turizm köprüsü oluşturan seferlerimize başlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz Vize muafiyetinin, şartları, detayları, kruvaziyer gemilerindeki uygulama kuralları, gemiyle gelen yolcular için Atina (Pire) limanın bu uygulamaya dahil olup olmayacağı ve uygulamanın başlangıç tarihi henüz netlik kazanmamıştır. Yunan makamlarıyla sıkı bir işbirliği içerisindeyiz ve en kısa sürede mart-ekim 2024 döneminde gemimizle düzenleyeceğimiz Kuşadası ve Çeşme çıkışlı Yunan adaları gemi turlarımızda Türk misafirlerimize uygulanacak vize koşullarını en kısa sürede kamuoyu ile paylaşacağız.”

Celestyal Cruise Türkiye Direktörü ve Karavan Turizm Direktörü Özgü Alnıtemiz de önceki yıllarda Yunan adalarına kapıda vize muafiyeti sağlandığını anımsattı.

Alnıtemiz, “Biz turizmciler olarak sevindik ama temkinli de olmamız gerekiyor. Almanya’nın Yunanistan ekonomisine katkısını göz ardı edemeyiz. Schengen’de Almanya’nın ağırlığı var. Bekleyip göreceğiz.” dedi.

Yunan adalarının Türklerin en fazla ziyaret ettiği destinasyonlardan olduğunu belirten Alnıtemiz, şunları ifade etti:

“Günübirlik ziyaretlerden tutun, kruvaziyer turlarına kadar Yunan ekonomisine ciddi bir katkı. Yunanistan Türk turistin ilgisini çekmek açısından yaklaşıyor konuya. Türk turist açısından ise vize ücreti yurt dışı seyahatlerde külfet oluşturuyor. Bugün 120 avrodan, 200 avroya kadar aracı kuruluşların aldığı hizmet bedeli var. Yunan adaları vize serbestisi ziyaretçiler için önemli bir tasarruf sağlayacaktır.”

Otellerde fiyat artışı dolayısıyla avro üzerinden satış yapmalarına rağmen geçen yıl iyi bir sezon geçirdiklerini belirten Alnıtemiz, “Her yıl 1 milyon Türk Yunan adalarına gidiyor. Amacımız, bu turistleri gemiyle götürebilmek. Kruvaziyer şirketlerinin de Türkiye’ye olan ilgisi artacaktır. Uğramış olduğu limandan aldığı turist sayısı önemli. Türk yolcu artınca kruvaziyer şirketleri kendilerini Türkiye’de konumlandırma konusunda hevesli olacaktır.” diye konuştu.

Kararın sadece bu sene için değil, strateji oluşturulacaksa gelecek yıllar için de geçerli olması gerektiğini dile getiren Alnıtemiz, “İnşallah olumlu bir karar çıkar. Biz de gezginleri hem gemi turu hem de Yunan adalarıyla buluşturabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türklerin Avrupa’da vizesiz gezebilmesinin konuşulduğunu, Schengen ülkelerinin Yunanistan’ı destekleyecek bir karar vermesi durumunda, Yunan adalarına sağlanan kararın pilot bir çalışma olabileceğini anlatan Alnıtemiz, “Kruvaziyerin diğer yurt dışı paket turlardan farkı şu, biz gemiye Türk yolcu bindirirken, içinde yabancı yolcular oluyor, onlar da konaklama yapıyor. Türkiye’ye gelen çok sayıda yabancı da Yunan adalarına gitmek için sizin limanınızı tercih ediyor. Her şekilde ekonomiye katkı oluyor.” dedi.

“YUNAN ADALARINA YAPILAN TURLAR SON YILLARDA ARTTI”

Saltur Turizm Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Fırat Çevik ise Türk turistlere Yunan adalarında sağlanacak vize muafiyetini turizmciler olarak olumlu karşıladıklarını belirterek, Kovid-19 salgını öncesinde her sene belirli periyodlarla kapıda vize muafiyetinin sağlandığını ancak son dönemde bu uygulamaya son verildiğini söyledi.

Çevik, yeni alınan kararın nasıl uygulanacağının, belirli tarihleri kapsayıp kapsamayacağının önem taşıdığını belirtti.

İsmail Fırat Çevik, “Bizim gibi kruvaziyer paketleri de satan tur acenteleri için bu karar sonrası ciddi talep artışı olacaktır. Son yıllarda çok fazla kruvaziyer firması bu pazara girdi. Türkiye çıkışlı Yunan adaları turları son yıllarda ciddi anlamda arttı. Yerli firmalar da var. Yunanistan’ın bu kararıyla ada turlarına talep artışı olabileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

“CANLANMAYA KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Yunan adaları turlarında uçaklı turların çok tercih edilmediğini aktaran Çevik, hazır paket kruvaziyer turlarıyla feribotlar aracılığıyla bireysel seyahatler yapıldığını söyledi.

Çevik, “Uzun süren vize prosedürleri, seyahate çıkmak isteyenlerin motivasyonunu, turizm firmalarının da satışlarını düşürdü. Şimdiden bir şey söylemek için erken aslında. Yunan adalarındaki bu uygulama turizmdeki canlanmaya katkı sağlayacaktır. Döviz kuru pek çok insana göre yüksek, buna rağmen Yunan adaları turlarında yüzde 50’ye varan bir artış yaşanabileceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir