Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu neden ertelendi? Bakan Kacır açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunun yarına ertelenmesine ilişkin olarak, doğrudan bir sorun bildirilmediğini, kontroller için ek zaman gerektiğini açıkladı.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı‘nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonu, 18 Ocak’a (yarına) ertelendi.

SpaceX, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın yer alacağı Axiom 3 uzay misyonuna ilişkin fırlatmanın yarın geceye ertelendiğini duyurdu.

SpaceX’ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ek süre, ekiplerin araçta lansman öncesi kontrolleri ve veri analizini tamamlamasına olanak tanıyacak” ifadelerine yer verildi.

Ertelemeyle ilgili CNN Türk’te açıklamalarda bulunan Bakan Kacır “Aslolan güvenlik içinde fırlatmaların gerçekleştirilmesidir. Biz fırlatmayı seyretmek üzere heyecan içerisindeydik. Bu heyecanımızı koruyalım” dedi.

Bakan Kacır’ın açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

“Space X’in ürettiği roketlerle bu fırlatmalar gerçekleşiyor. Biz fırlatmayı seyretmek üzere heyecan içerisindeydik. Bu heyecanımızı koruyalım. Hedeflenen tarih yarın. 00.49’da fırlatmanın gerçekleşmesi gerekiyor. Bu fırlatmalarla ilgili test ve kontroller gerçekleşiyor. Bir kısmı son testlerle fırlatmadan birkaç saat önce yapılan kontroller. Bize ifade edilen doğrudan bir sorun yok.

Alt kontrollerin tamamlanması için ek zamana ihtiyaç duyulduğu iletildi. Aslolan güvenlik içinde fırlatmaların gerçekleştirilmesidir. Heyecanımızı korumamız lazım. Hem havacılıkta hem uzayda öncelik tam güvenliktir. Ben milletimizin coşku içinde olduğunun farkındayım. Ümit edelim ki yarın kontroller tamamlanmış olsun ve fırlatma gerçekleşmiş olsun.

Dünyada yüzlerce astronot uzaya gönderildi. Biz hiç göndermemiştik. Hedeflerimizden biri de uzay misyonunu gerçekleştirmekti. Astronot ilanının ilk ayı bilim insanlarımıza bilimsel deney tekniklerini paylaşmaları üzerine çağrı yaptık. Yeryüzünde hepimizin günlük yaşamını etkileyen en temel kanunların başında yer çekimi kanunu var. Yeryüzünde gerçekleştirme imkanı bulamadığımız deneyleri yapma imkanı buluyoruz. Uzay sistemlerinin yakıtlarına ilişkin bir deneyi Alper Gezeravcı gerçekleştirecek.

Türkiye şimdi ilk bilim misyonuyla dünyadaki yarışa dahil olmuş olacak. Sürpriz bir deney daha var. Davet geçmediğimiz bir ekip Uluslararası Uzay Ajansı’na ulaştı. Muş’tan ortaokul öğrencileri bir deneyi Uluslarası Uzay Ajansı’na ulaştırdılar. 13. deney olarak Gezeravcı’nın deney listesine dahil edildi. Dualarımız Alper Gezeravcı ile olacak.”

TIKLAYIN – Alper Gezeravcı: Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?
 
TIKLAYIN – İlk Türk uzay yolcusu Gezeravcı: Gelecek nesil hayallerini çıplak gözle gördüğü gökyüzüyle sınırlı tutmak zorunda değil
 
TIKLAYIN – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan, Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna ilişkin açıklama
 
TIKLAYIN – Bakan Kacır, uzay hatıra biletini paylaştı, muhalefetten yanıt geldi: “55 milyon dolarlık turistik seyahat”
 
TIKLAYIN – Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna saatler kaldı
 
TIKLAYIN – Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 uzay misyonu, fırlatmadan önceki son ”provalarını” sosyal medyadan paylaştı
 
TIKLAYIN – Türkiye’nin uzay yolculuğu ertelendi
 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir