Yeni dönemin ilk anlaşması: Mısır SİHA istiyor

Türkiye ile Mısır arasında bir süredir durağan seyreden ilişkilerde yeni dönem başladı. Türkiye ile Mısır arasında başlayan karşılıklı üst düzey ziyaretlerin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Erdoğan-Sisi görüşmesi çok gecikmez.” mesajı verdi.

MISIR BAYRAKTAR TB2’Yİ SATIN ALABİLİR

ABD merkezli Forbes dergisi, iki ülke arasındaki normalleşme kapsamında askeri bir anlaşmaya imza atılabileceğini yazdı: Türkiye ve Mısır, yakın zamanda ilişkileri düzeltebileceklerine göre, Kahire Bayraktar TB2’yi satın alabilir.

Konuya ilişkin analistlerin, diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasıyla birlikte bu durumun savunma anlaşmalarını beraberinde getirebileceğini söylediği belirtildi.

Türkiye’nin, Mısır’a SİHA teklifinde bulunabileceği ifade edilerek, “Çünkü onları halihazırda Kahire’nin rakiplerinden birine sattı.” denildi. Bu noktada 2021’de Etiyopya’ya sağlanan TB2’ler hatırlatıldı.

TB2 TEDARİKİ SEÇENEĞİ MASADA

Öte yandan, Kuzey Afrika ülkesi Fas’a da aynı yıl “tahmini olarak 13 TB2 satıldığı” bilgisi paylaşıldı ve şunlar aktarıldı:

Ankara, benzer şekilde, tarafsızlığını göstermek amacıyla Kahire’ye ihraç için elinde bulunan TB2 veya diğer insansız hava araçlarını sunabilir.

TB2’nin yanı sıra Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından ANKA SİHA üretimi yapıldığı da hatırlatıldı.

Aynı haberde, “Mısır, SİHA endüstrisini geliştirmekle ilgileniyor. Önemli teknoloji transferlerini içerebilecek ortak üretime ilgi duyabilir.” notuna yer verildi.

Kahire yönetiminin Türkiye’de üretilen SİHA’lara ilgisine dair, “Satın almaları kesinlikle mümkün görünüyor.” ifadesi kullanıldı.

Bayraktar TB2 özellikleri

Haberleşme Menzili: <300 km
Faydalı Yük Kapasitesi: 150 kg
Faydalı Yük – Mühimmatlar: 4 Adet Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmat
Kalkış ve İniş: Pist (Otomatik)
Havada Kalış: 27 Saat
Yükseklik: 2.2 mt.
Seyir – Maksimum Hız: 70 knot – 120 knot
Yakıt Kapasitesi / Tipi: 300 Litre / Benzin
Maksimum Kalkış Ağırlığı: 700 kg
Kanat Açıklığı: 12 mt.
Uzunluk: 6.5 mt.
Operasyonel – Maksimum İrtifa: 18.000 feet – 25.000 feet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir